Amerika’nın Konyası: Paterson! Ve Tüm Yönleriyle New Jersey Eyaleti

Giresun Yağlıdere’deki Türklerle, Örümcek Adam olarak bilinen Peter Parker’ın ortak bir yönü olduğunu biliyor muydunuz?

Ne bu, şaka mı şimdi?

New York’un meşhur gökdelenlerinde oradan oraya kona kona gezen örümcek adamın ana yurduyla, ana yurdu Giresun Yağlıdere olan on binlerce Türk’ün Amerika’daki evi aynı eyalette; New Jersey’de!

New Jersey, Amerika’nın Doğu Yakası’nda yer alır ve tarihi açıdan oldukça zengin bir geçmişe sahiptir. 17. yüzyılda İngilizler tarafından koloni olarak kurulmuş ve Amerika’nın bağımsızlık mücadelesinde önemli bir rol oynamıştır. Yani bugün önemli olduğu kadar, geçmişiyle de oldukça önemli bir eyalettir. 

Göçmenlerin yoğun olduğu her eyalet gibi, demokrat görüşün hakim olduğu bir bölgedir. Kimsenin kendini yalnız hissetmeyeceği, herkesin tanıdık ve herkesin yabancı olduğu bir yer olan New Jersey’de istediğiniz görüş, yaşam tarzı, tercihe göre rahatça yaşayabilir, eğer kuzey doğusundaysanız bir trenle kendinizi Manhattan’ın muhteşem sokaklarına atabilirsiniz.   

Newark, New Jersey’nin en büyük şehridir ve finans, ulaşım ve kültürel etkinlikler açısından oldukça önemlidir. Wall Street’in hemen karşısındaki Jersey City ise finansal açıdan büyük bir potansiyele sahiptir. Ayrıca, Atlantic City de unutulmaz bir deneyim sunan ünlü bir tatil beldesidir. Bir Vegas olmasa da, burada da olan burada kalır. 

New Jersey, Amerika’nın uçsuz bucaksız eyaletlerinden biri değildir. Yaklaşık 22.000 km2 alanıyla Konya’nın içerisine bir adet New Jersey yerleştirebilirsiniz. Konya demişken tabi, asıl bir yer var ki, adeta Amerika’daki Anadolu toprakları; Passaic ilçesinde yer alan Paterson şehri.

Paterson dönüşü konuşmamız gereken bir diğer konu da; New Jersey’de yaşam ve iş imkanları hiç şüphesiz.

New Jersey’de özellikle finans, sağlık, teknoloji sektörleri gibi alanlarda birçok fırsat bulunmaktadır. Daha önemlisi ve açıkçası daha popüleri, New York’un hemen yanında olduğu, birçok tünel ve trenle Manhattan’a direkt erişimi olduğu için, New York’da çalışan birçok kişi de New Jersey’de yaşamaktadır.

Bu kişilerden biri de, bir Marvel Evreni kahramanı olsa da, videonun başında andığımız, Peter Parker, nam-ı diğer örümcek adamdır. Peter Parker karakteri, New Jersey’nin Forest Hills bölgesinde yaşayan bir genç olarak tanıtılır, dolayısıyla Peter Parker, New York’ta çalışan bir “Jerseyan”’dır.

Komşusu New York’a göre yaşam maliyetleri çok daha uygundur. Oda kiraları bu videonun çekildiği tarih itibariyle 500-600 dolarlardan, ev kiraları 1000 dolar mertebelerinden başlamaktadır. Genelde otoparka para ödemez ve yerel restoranlarda daha ucuza yemek yiyebilirsiniz. Yeme-içme, alışveriş, ulaşım ve diğer günlük harcamalarınız için aylık 750 dolar kadar bir bütçe ayırdığınızı var sayarsak, New Jersey’de yaşamanın aylık maliyeti en az 1250 dolar olacaktır. Tabi ki yaşam tarzınız bu hesaplamaları alt üst edebilir.

Gelelim en önemli kısma; New Jersey’de kazançlar ne alemde?

New Jersey’de 2023 yılında asgari ücret saatlik 14.13 dolar. Bu rakam Amerika’nın en yüksek ücreti olmasa da, en yüksek noktalara oldukça yakın. Ayrıca daha önceki videolarda da görmüşsünüzdür eminim, Amerika’da asgari ücretle çalışma oranı çok düşük. 

Spesifik bir mesleğiniz olmadan yapabileceğiniz işlerden kazanabileceğiniz tutarlar, ki bu işler hizmet sektörü, yemek dağıtımı, yolcu taşıma gibi işlerdir, ayda 180 saat civarında çalıştığınızda $3200 ile $5000 arasında değişecektir. Bu tutar sizin New Jersey eyaletinde rahat bir şekilde yaşamanızı ve düzeninizi oluşturmaya başlamanızı garanti altına alabilecek bir tutardır. 

Rakamlar ilgi çekici olsa da yaşam her zaman güllük gülistanlık olmayabilir. 1735 yılında doğduğu düşünülen ve “Jersey Şeytanı” adlandırılan bebeği de sayarsak, yıllık ortalama 120 bin civarı suç işlenen eyalette her gün 40’tan fazla şiddetli suç kaydı yapılıyor. “Jersey Şeytanı” bir efsane tabi ki ama New Jersey’in Amerika’nın en güvenli eyaleti olmadığı maalesef gerçek. 

PUANLAMA

Konumu olmasa bu kadar popüler olur muydu bilemiyorum. [5/5]

Bir tarafta kumarhaneler, diğer tarafta sıkışık şehirler, eğlence ve sıkıcılık birarada. [3/5]

Her demokrat ve kozmopolit eyaletin derdi, güvenlik. [3/5]

Ve tabi ki önemli gerçekler; hayat pahalılığı[4/5] ve kazanç oranları[4/5].

Genel Puan: 3.17/5

Jersey’de denize karşı içeceğinizi yudumlarken keyifle “New York bitti abi ya, Jersey daha güzel” diyebileceğiniz harika bir eyalet. Kendinizi hep evde hissedebileceğiniz, daha da iyisi, tüm dünyaya vizesiz seyahat ediyormuşçasına, birkaç saatte bambaşka dünyalarda olabileceğiniz bir yer New Jersey.  

https://youtu.be/0UmgXktyFkk

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir