MetroCard ile New York’ta Ucuza Gezin!

Metrocard NYC hakkında bilmeniz gereken her şeyi bu yazıyı okuduğunuzda öğrenmiş olacaksınız. Tüm detaylar, geçerli istasyonlar, JFK Havalimanı transferlerinde metro ağını nasıl kullanabileceğiniz, maliyetler, tavsiyeler ve çok daha fazlasını bu yazıda bulacaksınız.

MetroCard Nedir?

MetroCard, New York City (NYC) metro sistemi için bir ulaşım kartıdır. Bu kart, New York City Transit (NYCT) tarafından işletilen otobüsler, metro hatları ve banliyö trenleri gibi toplu taşıma araçlarında kullanılabilir.

MetroCard, önceden yüklenmiş bir bakiye veya sınırsız seyahat geçişleri ile satın alınabilir. Sınırsız seyahat geçişleri, belirli bir süre boyunca sınırsız sayıda seyahat sağlar ve sıklıkla bir haftalık veya aylık seçenekleri vardır.

MetroCard’lar, belirli bir süre boyunca (genellikle 1 yıl) yeniden kullanılabilir ve yükleme veya yenileme için birçok otomatik satış makinesi veya bilet gişesi mevcuttur.

New York’ta turist olarak ziyaret ediyorsanız, MetroCard’lar da turistik bir geçiş için de kullanılabilir ve turistik yerlere seyahat edebilirsiniz.

MetroCard Ücretleri ve Kullanım Şartları Nelerdir?

New York City’de MetroCard ücretleri, farklı seçenekler için değişebilir.

  • Standart MetroCard: Bu kart önceden yüklenmiş bakiye ile kullanılır ve her seyahat için ücret alınır. 2023 itibariyle, tek bir biniş ücreti 3 dolar.
  • Sınırsız MetroCard: Bu kart, belirli bir süre için sınırsız seyahat imkanı sunar. 2023 itibariyle, haftalık bir Sınırsız MetroCard $35 ve aylık bir Sınırsız MetroCard $133 olarak fiyatlandırılır.

Ayrıca, turistik ziyaretçiler için turistik geçiş kartları da mevcuttur ve fiyatları birkaç günlük kullanım süresine ve seyahat edilecek bölgelere bağlı olarak değişebilir.

MetroCard ücretleri ve seçenekleri ile ilgili güncel bilgileri almak için, Metropolitan Transportation Authority (MTA) resmi web sitesini veya mobil uygulamasını ziyaret edebilirsiniz.

woman walking on pathway while strolling luggage
Photo by Oleksandr Pidvalnyi on Pexels.com

MetroCard ile JFK Havalimanı Bağlantısı Nasıl Yapılır?

New York’ta JFK Havalimanı’na ulaşmak için farklı ulaşım seçenekleri vardır ve MetroCard bunlardan biridir. JFK Havalimanı’na bağlanmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

  1. Havalimanına doğru giden bir metro veya otobüs bulun. Manhattan’dan havalimanına en yaygın ulaşım seçeneği AirTrain olarak bilinen otomatik bir tren hattıdır. AirTrain, E, J ve Z hatlarının yanı sıra Long Island Rail Road ile bağlantılıdır.
  2. AirTrain istasyonuna ulaştıktan sonra, bir MetroCard satın almanız gerekecektir. Satın almak için otomatik bilet makinesini kullanabilirsiniz. Bilet makinesi kredi kartı, banka kartı veya nakit kabul eder.
  3. AirTrain’e binmek için MetroCard’ınızı kullanın. AirTrain’in tamamı, JFK Havalimanı’nın tüm terminallerine, otoparklara ve araç kiralama merkezlerine ücretsiz olarak hizmet verir.
  4. AirTrain’in sonunda, JFK Havalimanı’na giden bir metro veya otobüs bulun. Havalimanı içindeki birçok terminalden, Manhattan’a giden birçok metro ve otobüs hattı bulabilirsiniz.

Bir not olarak, JFK Havalimanı’na ulaşmak için AirTrain kullanımı için ayrı bir ücret alınır. AirTrain’in fiyatı, kullanılacak hatta ve güzergaha bağlı olarak değişebilir. Ancak, AirTrain için ödeme yapmak için kullanabileceğiniz MetroCard bakiyeniz de olmalıdır.

pexels-photo-168121.jpeg
Photo by Tim Gouw on Pexels.com

Genel Olarak New York Metro Ağı ve İstasyonları

New York City’de metro ağı, şehirdeki en yaygın toplu taşıma seçeneği olarak hizmet verir ve Manhattan, Brooklyn, Queens ve Bronx gibi beş ana bölgeyi kapsar. Ayrıca Staten Island’da da bir feribot hattı vardır.

New York metrosu, ana hatlar, şubeler ve birkaç bağlantı hattıyla toplamda 472 istasyondan oluşur. İstasyonlar genellikle merdivenler, asansörler ve yürüyen merdivenlerle donatılmıştır ve birçoğunda yolcuların konforu için tuvalet, yemek ve bilet satış standları bulunur.

New York metrosu, renk kodlu hatlardan oluşur ve her hattın bir harfi ve rengi vardır. Bazı hatlar ayrıca, birden fazla hatta bağlanan istasyonlarda ortak bir güzergah paylaşır.

Manhattan’ın merkezinde, irtibatlı birkaç istasyon bulunur, özellikle 42nd Street’deki Times Square ve Herald Square gibi istasyonlar, farklı hatlara erişim sağlar. Ayrıca, Grand Central Terminal gibi önemli bir banliyö treni istasyonu da Manhattan’da bulunur.

New York metrosunun saatleri, haftanın her günü hizmet vermektedir ve sık sık hizmetler düzenlenir. İstasyonlar ve trenler de genellikle yoğunluğa bağlı olarak farklı saatlerde farklı yoğunluklarda çalışabilir.

New York metrosu, turistler ve yerli halk için kolayca erişilebilir ve genellikle hızlı, güvenli ve ucuz bir toplu taşıma seçeneği olarak kabul edilir.

Ayrıca;
Amerika gezinizde ihtiyacınız olabilecek ön ödemeli (prepaid) bir sim kartı en doğru şekilde nasıl alacağınızı öğrenmek istiyorsanız tıklayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir